Jak od samego początku stworzyć ogród?

Każdy człowiek potrzebuje czasami chwili dla siebie. W takim momencie najczęściej udaje się on w miejsca spokojne, ciche i bliskie natury. Idealnym rozwiązaniem w tych chwilach jest własny ogródek.

Ogród możemy bez problemu założyć na terenie wykupionej lub wynajętej przez nas działki. Niektórzy korzystają wtedy z możliwości stworzenia go koło własnego domu, a inni wykupują specjalną, przeznaczoną pod niego ziemię, którą często nazywa się działką.

Aranżacja ogrodu jest tak samo ważna jak architektura wnętrz. Jest to spowodowane tym, że ogród jest najczęściej wizytówką i częścią danej nieruchomości. Oznacza to, że od jego aranżacji, pielęgnacji i wyglądu zależy m.in. ilość potencjalnych kupców działki oraz cena całej nieruchomości. Tworzenie ogrodu to bardzo ważna sprawa i trzeba ją wykonać uważnie krok po kroku, by być w pełni zadowolonym z końcowych efektów.

Zakładanie ogrodu zaczynamy od wykupienia bądź przygotowania działki. W momencie, gdy już ją posiadamy ustalamy budżet, który chcemy przeznaczyć na aranżacje całego ogródka. Koszt stworzenia wymarzonego ogrodu może się jednak znacznie zwiększyć, jeśli powierzymy wszystkie prace profesjonalnej firmie. Oczywiście jest to znacznie wygodniejsze oraz pewniejsze rozwiązanie od indywidualnej pracy, ale nie wszystkich jest na nie stać. Po wybraniu tego, kto będzie wykonywał prace na działce przystępujemy do tworzenia planu zagospodarowania i projektu ogrodu. Jeśli zatrudniliśmy specjalną firmę to stworzy nam ona również powyższe dokumenty, jeśli jednak wolimy pracować samodzielnie warto zastanowić się nad zatrudnieniem fachowca do tego etapu. Należy pamiętać, że projekt działki jest jego podstawą. Oznacza to, że poprzez zatrudnienie architekta możemy uniknąć jakichkolwiek błędów oraz sprawić, że działka będzie funkcjonowała i wyglądała poprawnie przez bardzo długie lata.

Następnym etapem jest postępowanie zgodnie z projektem ogrodu i planem zagospodarowania, zaczynając od prac ziemnych. Jest to ważny element, gdyż od niego zależy później stan całego podłoża naszego ogródka, czyli jak długo będzie on nam się trzymać w dobrym stanie oraz jak będą rosły roślinki posadzone na jego powierzchni. Podczas prac ziemnych bardzo dużą uwagę należy zwrócić na oczyszczenie terenu. Ważne jest, aby pozbyć się wszystkich pozostałości remontu oraz budowy domu, chwastów, a także innych elementów, które nie powinny się tam znaleźć. Gdy działka zostanie wyczyszczona, przechodzimy do montowania instalacji elektrycznej i nawadniającej. Należy wykonać je przed rozpoczęciem prac budowlanych, gdyż ich montaż wymaga stworzenia kilku wykopów. Kable instalacji układamy w nich w taki sposób, aby mogła przez nie bez problemu przepływać woda. Po jej zamontowaniu przechodzimy do układania utwardzonej nawierzchni w ogrodzie. Należy pamiętać, że układamy ją na ubitym mechanicznie podłożu.

Następnie możemy zacząć montować podstawowe elementy ogrodu, czyli np. altany, pergole i oczka wodne. Jest to ważny element każdego ogródka, gdyż odpowiednio ustawione dodatki sprawią, że czujemy się jak w małym raju. Po zamontowaniu wszystkich podstawowych elementów następuje czas na rozpoczęcie sadzenia roślin. Planowanie takich nasadzeń zostawiamy na sam koniec aranżacji ogrodu w celu uniknięcia uszkodzenia ich. Dodatkowo na tym etapie wiemy już jak mniej więcej wygląda nasz ogródek na żywo, wiec jesteśmy w stanie bardziej dopasować plan posadzenia roślin do naszej wizji. Ostatnim elementem tworzenia ogrodu jest zamontowanie połaci trawnika. Murawa stanowi bardzo ważną część każdej działki, gdyż nie tylko upiększa ogródek, ale również zielony kolor sprawia, że ludzie się wyciszają, bardziej skupiają i relaksują.

Idealnie wykonany ogród sprawi, że każdy będzie chciał mieć swój własny, cichy zaułek, w którym może odpocząć. Dodatkowo doda on uroku całej aranżacji domu oraz zachęci domowników do spędzenia większej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *