Ogród dla dzieci – jak zaplanować ogród, by dzieci chętnie w nim przebywały?

Wiele rodzin marzy o ciepłym i przyjaznym dzieciom ogrodzie, w którym dorośli mogą się zrelaksować, a dzieci bezpiecznie bawić. Własny ogród bądź działka dają nam możliwość stworzenia czegoś wyjątkowego, czyli wspólnej przestrzeni dla całej rodziny. Aby tego dokonać, musimy dokładnie przemyśleć i zaplanować cały rozkład naszego ogrodu.

Aranżację takiego ogrodu najlepiej zacząć od zaplanowania przestrzeni do zabawy. Taki kącik zabaw nie musi zajmować wiele miejsca, czasami starczy nawet zwykły trawnik, gdzie stworzymy mały plac zabaw dla naszych pociech. Trawa jako podłoże jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci, gdyż mogą one na niej szaleć dowoli i w przeciwieństwie do np. betonu podczas upadku nie stanie im się poważna krzywda. Dzieci zyskają w ten sposób nie tylko bezpieczny ogródek, ale również zdrowie, gdyż spędzą czas otoczeni przyrodą, świeżym powietrzem oraz naszymi sadzonkami. Gdy posiadamy małe dzieci, warto również pomyśleć nad oddzieleniem przestrzeni dodatkowym ogrodzeniem (np. specjalnym parawanem), aby uniemożliwić im zniknięcie podczas naszej nieuwagi.

Przestrzeń dla dzieci powinna być stworzona w taki sposób, aby zachęcała je do aktywności na świeżym powietrzu. Oznacza to, że musimy dobrać akcesoria i zabawki odpowiednio do zainteresowań naszych pociech. W ogrodzie dla dzieci może idealnie się sprawdzić:

  • Piaskownica – miejsce zabaw zarówno młodszych jak i starszych dzieci. Idealnie sprawdzi się ona w zacienionym miejscu, blisko dostępu do wody. W ten sposób dzieci będą mogły tworzyć niesamowite budowle z pasku, a rodzice nie będą martwić się o udar słoneczny.
  • Mini plac zabaw – jest to coś o czym marzy każde dziecko. Własna zjeżdżalnia, huśtawka, ściana wspinaczkowa czy chociażby karuzela daje dzieciom mnóstwo radości. Z takimi atrakcjami są one w stanie spędzić na podwórku nawet kilka godzin, bez odczucia nudy.
  • Trampolina – jest to jeden z najbardziej popularnych elementów ogródków w ostatnim czasie. Trampolinę składa się szybko i bez problemu, a na dodatek można ją kupić w większości sklepów. Stanowi ona idealną zabawkę zarówno dla dzieci jak i dorosłych chcących pofiglować.
  • Drewniany domek – każde dziecko choć raz w życiu marzyło o stworzeniu bazy lub zabawie w dom. Drewniany domek idealnie sprawdzi się jako bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci. Będą one w nim przebywać długie godziny, a nawet błagać rodziców o zostanie w nim na noc.
  • Mini ogródek – warto stworzyć dzieciom mini przestrzeń, w której mogą oni poczuć się jak prawdziwi ogrodnicy. Dodatkowo można kupić im małe, kolorowe akcesoria typu grabki i łopatki, aby w pełni zainteresować dzieci. W ten sposób zapewni się im zabawę oraz pokaże, że praca i czas spędzony w ogródku może być czymś bardzo przyjemnym.
  • Strefa relaksu – każde dziecko kiedyś się męczy, dlatego warto jest stworzyć im małą strefę relaksu, w której mogą znaleźć się kolorowe krzesełka i pufy, drewniane lub plastikowe zabawki oraz kuferek pełen skarbów takich jak np. ukryte książeczki.

Stworzenie ogrodu przyjaznego dzieciom nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu, ale wymaga zaangażowania ze strony rodzica. Ogród musi być miejscem bezpiecznym, wolnym od jakichkolwiek zanieczyszczeń oraz zagrożeń. Oznacza to, że trzeba zapewnić dzieciom miejsce, gdzie nie będą miały one dostępu do rzeczy, które mogą wyrządzić im krzywdę. W ogródku dla dzieci trzeba zapewnić brak trujących i ostrych roślin, pochować wszystkie prawdziwe i niebezpieczne narzędzia oraz pozbyć się każdego innego, potencjalnego zagrożenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *