Ogród w stylu japońskim – jak stworzyć spokojne zacisze?

Ogrody to jedne z najbardziej popularnych miejsc relaksacyjnych. Są łatwo dostępne oraz dopasowywane pod wymagania i marzenia właściciela. Najpiękniejsze ogrody są zawsze inspirowane naturalnym krajobrazem. Zawierają starannie dobrane rośliny, elementy i dodatki oraz unikają sztucznej roślinności.

Jednym z najczęściej tworzonych ogrodów jest ogród japoński. Nawiązuje on zarówno do kultury jak i krajobrazu Japonii. Niestety nie da się go dokładnie odwzorować, ze względu na mocno osadzone korzenie religijne w ogrodach japońskich, dlatego często służy on jako inspiracja do aranżacji własnego ogrodu.

Ogród japoński charakteryzuje się prostotą oraz umiarem. Zbyt dużo elementów przytłumi spokojną przestrzeń i sprawi, że będzie ona zbyt chaotyczna. Planowanie ogrodu opieramy w całości na zasadach feng shui. Oznacza to, że natura i człowiek mają współdziałać w harmonii.

Projektowanie japońskiego ogrodu zaczynamy od wyboru roślinności. Część roślin możemy znaleźć naturalnie tylko w rejonach Dalekiego Wschodu, lecz większość z nich bez problemu potrafi zaadaptować się do warunków europejskich. Warto pamiętać, że to roślinność jest źródłem szczęścia i harmonii w Japońskich ogrodach, więc należy nie przesadzić z ich ilością. Najwięcej spokoju daje ludziom kolor zielony, dlatego też w jest on stosowany przez Japończyków w ogrodach w różnych odcieniach i dość dużej ilości. Podkreśla on dużą rolę natury w życiu człowieka oraz umożliwia głębszy relaks w zaciszach naszego ogrodu. Wszystkie szczegóły w ogrodzie są dokładnie przemyślane i dobrane. W japońskich ogrodach główny element roślinności stanowi starannie wypielęgnowany trawnik, małe iglaki, sosny, azalie, różaneczniki oraz rododendrony. Dodatkowo według tradycji elementem przykuwającym uwagę w całym ogrodzie może być tylko jedna wybrana roślina, którą jest najczęściej magnolia, miłorząb japoński lub klon palmowy. Dobór roślinności ma związek z kulturą japońską, w której natura jest uznawana za królową oraz z używaną przez Japończyków sztuka bonsai, która polega na dokładnym i starannym przycinaniu krzewów i drzew, w okresie ciągłym.

Podczas tworzenia ogrodu japońskiego warto wprowadzić wijące się łagodnie żwirowe ścieżki. Prowadzą one najczęściej do centrum ogrodu, którym jest zazwyczaj jakiś element wodny. Ma to związek z ważną rolą jin i jang w kulturze japońskiej. Ogród musi być zrobiony w taki sposób by tworzył pełną harmonię, a więc musi on zawierać dopełniające się przeciwieństwa. Element wodny tworzy najczęściej oczko wodne, wodospady, strumienie lub nawet zwykłe bambusowe tyczki przelewające wodę wprost do kamiennej misy. Obecność wody w ogrodzie dodaje mu spokojnego charakteru.

Oprócz roślinności i wody bardzo ważnym elementem ogrodu japońskiego są kamienie. Japończycy najczęściej stosują w swoich ogrodach ciemne, wulkaniczne głazy i kamienie nawiązujące do położenia ich kraju. Zamiast skał wulkanicznych można jednak użyć grafitowych lub ciemnych łupków albo ciemnoszarych granitów. Charakterystyczne dla ogrodów japońskich są również specjalnie rzeźbione kamienne latarenki, kamienne wieże oraz misy na wodę.

Należy pamiętać, że podczas tworzenia ogrodu japońskiego ważna jest harmonia i kultura japońska. Warto pokazać poprzez roślinność wartość upływu czasu (np. pozostawić mech na skałach), urodę krajobrazu (korzystając z typowych dla japońskiej kultury dodatków np. bambusowych tyczek) oraz przedstawić ogród jako miejsce cenne i relaksujące.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *